سایت گردشگردی

مرکز تاریخی پراگ

خلاصه

شهر قدیمی بین قرون 11 تا 18 ساخته شده است، در حال که شهر کوچک و شهر جدید که در آن‌ها بزرگ‌ترین آثار معماری و فرهنگی ساخته شده است در دوره میانی بنا گشته‌اند. ساختمان‌های بسیار معروفی همچون قلعه "هرادسانی"، کلیسای جامع "سنت ویتاس"، پل "چارلز" و تعدادی قلعه در قرن 14 و در زمان پادشاهی چارلز چهارم ساخته شده‌اند.

میراث باارزش و برجسته جهانی

جزئیات

"پراگ" یکی از زیباترین شهرهای اروپایی می‌باشد که در نزدیکی سواحل رود "ولتاوا" واقع شده است. در این شهر خانه‌ها و قصرها و قلعه‌های باشکوهی دیده می‌شود. مرکز تاریخی پراگ، نمونه‌ای از شهرهای قرون‌وسطایی است که توسط امپراتور چارلز چهارم در اورشلیم جدید ساخته شده است.
در شهر پراگ آثار معماری مربوط به دوره گوتیک و همچنین باروک مربوط به نیمه اول قرن 18 دیده می‌شود. آثار مدرنی پس از سال 1900 در این شهر ساخته شد که به توسعه اروپای مرکزی و خصوصاً معماری سبک اروپایی منجر شد. پراگ یکی از مشهورترین شهرهای اروپا با آثار معماری خاص می‌باشد که بازگوکننده افکار و عقاید مردمان این منطقه است.
پراگ شهری تاریخی است که توسعه آن تا به امروز ادامه داشته است. در شهر پراگ عملیات‌های موفقیت آمیز و تغییرات زیادی در دوره میانی نزدیک رخ داده است. علاوه بر این فعالیت‌های توسعه شهری در دوره گوتیک و همچنین دوره باروک در این شهر اجرا شده است.
در طول 1100 سال پیدایش این شهر، توسعه و پیشرفت زیادی داشته و در دوره‌های تاریخی مختلف آثار معماری باشکوهی به سبک هر دوره‌ای در این شهر ساخته شده است. شهرت آن به دلیل وجود بناهای تاریخی مربوط به هر دوره می‌باشد. از مهم‌ترین این آثار می‌توان به قلعه پراگ، کلیسای جامع "سنت ویتاس"، میدان "هرادسانی" در مجاورت قلعه، قلعه "والد گتجین" ساخته شده در ساحل رود، "هالی روود" و خانه‌های قدیمی اطراف میدان قدیمی شهر، کلیسای "سنت جیمز" در استارک مستو و ساختمان‌های مربوط به اواخر قرن 19 و "ناو مستو" اشاره نمود.
در اوایل دوره میانی، شهر پراگ یکی از مراکز فرهنگی منطقه مسیحیت اروپا بوده است. دانشگاه پراگ در سال 1348 تأسیس شد و جزء اولین دانشگاه‌های اروپایی قلمداد می‌شود. ساخت این دانشگاه در اواخر قرن 14 و اوایل قرن 15 به پایان رسیده است. جنبش "هوسی"ها از این دانشگاه شروع شد و تأثیرات زیادی در نهضت تغییرات اروپایی‌ها داشته است. از لحاظ فرهنگی این شهر شهرت زیادی در حوزه هنر، علم و سیاست دارد. هنرمندان و دانشمندان معروفی همچون "جان هوس"، "موتزارت" و "واتسلاو هاول" اهل این شهر می‌باشند.
نکته1: مرکز تاریخی پراگ، شهری است که در آن برنامه‌های شهری از دوره میانی تا امروزه ادامه داشته است. این شهر نقش بسیار مهمی در حوزه سیاست، اقتصاد و فرهنگ در اروپای مرکزی از قرن 14 تاکنون داشته است. این شهر دارای تعداد بی‌شماری بنای تاریخی است. این آثار باستانی نشان‌دهنده پیشرفت و توسعه برنامه‌های شهری در منطقه شرقی و مرکزی اروپا می‌باشند.
نکته2: پراگ با آثار معماری فراوان، دارای شهرت ویژه‌ای می‌باشد. بسیاری از این بناها شهرت جهانی دارند.
نکته3: نقش پراگ در توسعه و پیشرفت مسیحیت در اروپای مرکزی حائز اهمیت می‌باشد. این مسئله باعث ایجاد انقلاب در شهر شده است. با توجه به اهمیت نقش مذهبی این شهر، هنرمندان و معمارانی از سراسر اروپا به این شهر آمدند تا در ساخت این آثار معماری و هنری نقش داشته باشند. دانشگاه چارلز در قرن 14 در این شهر ساخته شد که باعث شهرت آن تا به امروز شده است. از زمان پادشاهی چارلز چهارم، پراگ به عنوان مرکز فرهنگی و علمی اروپای مرکزی قلمداد می‌شود. نام افراد مشهوری همچون موتزارت و کافکا با نام این شهر گره خورده است.

جاذبه های مشابه

690 (مادارا ریدر)

690 (مادارا ریدر)

مشاهده
کلیسای جامع و کلیسای اچمیادزین و سایت باستان شناسی زوارتنوتس

کلیسای جامع و کلیسای اچمیادزین و سایت باستان شناسی زوارتنوتس

مشاهده
آرامگاه امپراتور اول "شین"

آرامگاه امپراتور اول "شین"

مشاهده
دیواره بزرگ مرجانی

دیواره بزرگ مرجانی

مشاهده