سایت گردشگردی

خیروکیتیا

خلاصه

منطقه مسکونی "خیروکیتیا" محل زندگی مردمانی از هزاره 4 تا 7 قبل از میلاد مسیح می‌باشد. این منطقه یکی از مهم‌ترین مناطق مربوط به ماقبل تاریخ در شرق مدیترانه است. کاوش‌های انجام شده پس از حفاری‌های دقیق، اطلاعات دقیقی در رابطه با اولین جوامع تشکیل شده در این منطقه را فاش می‌کند. درحالی‌که تنها بخش کوچکی از منطقه حفاری و کاوش شده است، در آینده مطالعاتی بر روی آن خواهد شد و اطلاعات بیشتری در اختیار باستان شناسان قرار خواهد گرفت. 

میراث باارزش و برجسته جهانی

جزئیات

"خیروکیتیا" واقع در "لارناکا" در حدود 6 کیلومتری جنوب سواحل قبرس قرار دارد. این منطقه در نزدیکی رود مارونی واقع شده و از دوره 7 تا 5 قبل از میلاد مسیح مردمانی در آن زندگی می‌کرده‌اند. مساحت این روستا سه هکتار می‌باشد و به عنوان یکی از مهم‌ترین مناطق مربوط به ماقبل تاریخ در شرق مدیترانه قلمداد می‌شده است. منطقه نوسنگی بدون سفال واقع در قبرس جزء اولین مناطقی است که انسان‌ها در آن اقامت گزیدند.
بر اساس کاوش‌های باستان‌شناسی انجام شده، این منطقه شامل خانه‌هایی است که از سنگ و خشت بنا شده‌اند و سقف آن‌ها تخت و صاف می‌باشد که به وسیله دیوارهای محکمی نگه داشته می‌شدند. خانه‌های ساخته شده در منطقه همگی در بالای تپه‌ای و بر اساس برنامه‌های ویژه‌ای بنا شده‌اند. آنان پس از شکل‌گیری این جوامع شروع به کار و تولید محصولات زیادی نمودند. خانه‌ها شامل ساختمان‌های گردی هستند که دارای اجاق و حوض آب و حیاط می‌باشند. در حیاط این خانه‌ها فعالیت‌های خانوادگی انجام می‌شده است. خانه‌هایی در این منطقه وجود دارد که برخی از آن‌ها مربوط به زنده‌ها و بعضی دیگر متعلق به مردگان است. این خانه‌ها یک طبقه هستند. در آن‌ها علاوه بر سنگ چخماق، ابزار ساخته شده از استخوان، ابزار سنگی، بقایای گیاهی و جانوری و مجسمه‌هایی سنگی شبیه انسان کشف شده است. با توجه به اینکه تنها بخشی از این منطقه مورد کاوش و حفاری قرار گرفته، از لحاظ باستان‌شناسی بسیار حائز اهمیت می‌باشد و مطالعات فراوانی در آینده بر روی آن انجام خواهد گرفت.
نکته1: در دوره ماقبل تاریخ، قبرس نقش مهم و کلیدی در انتقال فرهنگ از خاور نزدیک به اروپا داشته است.
نکته2: "خیروکیتیا" مهم‌ترین منطقه باستانی ماقبل تاریخ می‌باشد که از لحاظ علمی و باستانی حائز اهمیت فراوانی می‌باشد. این منطقه باعث گسترش تمدن از آسیا به مدیترانه شده است.
نکته3: کاوش‌های باستانی انجام شده در خیروکیتیا، بازگوکننده حقایقی در رابطه با مردمانی است که در منطقه مدیترانه‌ای و اطراف آن زندگی می‌کرده‌اند.

جاذبه های مشابه

پافوس

پافوس

مشاهده
کلیساهای نقاشی شده در منطقه "ترودوس"

کلیساهای نقاشی شده در منطقه "ترودوس"

مشاهده
خانه اپرای سیدنی

خانه اپرای سیدنی

مشاهده
سیستم جاده‌ای اینکا

سیستم جاده‌ای اینکا

مشاهده