سایت گردشگردی

پارک ملی "دسمبارکو دل گرانما"

خلاصه

پارک ملی "دسمبارکو دل گرانما" با ساحل و توسعه کارست در منطقه خشکی دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی است که از لحاظ توپوگرافی و تهیه نقشه از عوارض زمین حائز اهمیت فراوانی می‌باشد. این پارک ملی نمونه‌ای مهم از جریان فرآیندهای ژئومورفولوژیک - فیزیوگرافیک و پدیده‌های زمین‌شناسی است. این پارک واقع در کوبا کروز در جنوب شرقی کوبا می‌باشد که شامل تراس‌ها، دره‌های باریک و همچنین تعدادی تپه‌های آهکی در مرز آتلانتیک غربی می‌باشد.

میراث باارزش و برجسته جهانی

جزئیات

پارک ملی "دسمبارکو دل گرانما" واقع در جنوب غربی کوبا در شهرهای "نیکرو" و "پیلو" و در استان "گرانما" قرار دارد. این پارک جنگلی بین کارائیب و دشت آمریکای شمالی و کوبا کروز در غرب و کوه‌های "سییرا مئاسترا" واقع شده است. مساحت کلی این منطقه 32576 هکتار می‌باشد که 26180 هکتار آن منطقه خشکی و 6396 هکتار آن دریا است. 9287 هکتار از خشکی این منطقه جزء منطقه حفاظت شده می‌باشد. بخش دریایی آن شامل تپه‌های آهکی است که به واسطه فعالیت‌های زمین‌شناسی و جریان‌های دریایی و تغییرات آب و هوایی تشکیل شده‌اند. تعداد و ارتفاع این تپه‌های آهکی قابل‌توجه می‌باشد. مناظر بسیار زیبای خشکی در کنار دریا نمونه‌ای از پدیده کارست مانند گودال‌های بزرگ، پرتگاه‌ها و دره‌های گود و باریک و غارهای فراوان می‌باشد.
نکته1: کوبا کروز یکی از زیباترین سواحل در کشور کوبا است که یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین سواحل آهکی به شمار می‌رود. تپه‌های آهکی بزرگی در مرز میان دریای آتلانتیک غربی و خط ساحلی تشکیل شده‌اند که یکی از پدیده‌های طبیعی و زیبای جهان می‌باشد. در کنار این تپه‌های آهکی، پوشش گیاهی منطقه و پرتگاه‌ها مناظر زیبا و بی‌نظیری را به وجود آورده‌اند که از لحاظ رنگ، ویژگی، شکل و فرم در هماهنگی کامل با مناظر زیبای ساحلی به چشم می‌آیند.
نکته2: تپه‌های آهکی واقع در این پارک ملی و توسعه کارست و ویژگی‌های جغرافیایی این منطقه همگی از لحاظ جهانی ویژه هستند و بازگوکننده فرایندهای ژئومورفولوژیک (علمی که درباره برجستگی‌های سطح زمین و علل آن بحث می‌کند) و فیزیوگرافی (جغرافیای طبیعی) منطقه می‌باشند. این پارک ملی نشان‌دهنده شکل‌گیری پدیده‌های بسیار نادر به‌وسیله عوامل زمین‌شناسی است. این برجستگی‌های موجود در سطح زمین، در اثر حرکت صفحات زمینی و برخورد آن‌ها به یکدیگر تشکیل شده‌اند. اشکال کارست شامل اسکارپ ها، پرتگاه‌ها و غارها و دره‌های گود و باریک و حتی بزرگی می‌باشد که در اندازه‌ها و شکل‌های مختلف در این منطقه دیده می‌شوند.

جاذبه های مشابه

هاوانای قدیمی و سیستم غنی‌سازی آن

هاوانای قدیمی و سیستم غنی‌سازی آن

مشاهده
"ترینیداد" و دره "د لاس اینجینیس"

"ترینیداد" و دره "د لاس اینجینیس"

مشاهده
قلعه "سن پدرو د لا روکا"

قلعه "سن پدرو د لا روکا"

مشاهده
دره "وینالس"

دره "وینالس"

مشاهده