سایت گردشگردی

پارک ملی "کومو"

خلاصه

یکی از بزرگ‌ترین مناطق حفاظت شده در غرب آفریقا، پارک ملی "کومو" می‌باشد. گونه‌های گیاهی فراوانی در این پارک زندگی می‌کنند. با توجه به جریان داشتن رود کومو در این پارک، گیاهانی مربوط به مناطق خیلی دورتر مانند گیاهان مناطق جنوبی آفریقا مانند درختچه‌های ساوانا و درختان جنگلی نیز در این منطقه رشد می‌کنند.

میراث باارزش و برجسته جهانی

جزئیات

پارک ملی "کومو" واقع در شمال شرقی ساحل عاج و به مساحت 1149450 هکتار یکی از بزرگ‌ترین مناطق حفاظت شده در غرب آفریقا می‌باشد. ویژگی منحصربه‌فرد منطقه گونه‌های زیاد گیاهی می‌باشد. رود کومو که در پارک جریان دارد باعث شده است که گیاهی مربوط به شمال آفریقا مانند درختچه‌های ساوانا و درختان جنگل‌های بارانی در آن رشد کنند. ویژگی منحصربه‌فرد دیگر این منطقه این است که زیستگاه گیاهان و درختان جنگلی و زمین‌های هموار در کنار یکدیگر می‌باشد. در کنار پوشش گیاهی غنی منطقه تعداد بی‌شماری از حیوانات وحشی نیز زندگی می‌کنند.
نکته1: از لحاظ موقعیت جغرافیایی دارای دشت‌های وسیع می‌باشد. منابع طبیعی زیادی در این منطقه حفاظت شده دیده می‌شود که از لحاظ اکولوژیک حائز اهمیت فراوانی هستند. در این منطقه دشت‌های وسیع با تپه ماهورهای بزرگ در کنار رود کومو و شاخه‌های این رود باعث شده‌اند گیاهان مناطق مرطوب و جنگل‌هایی در این مناطق تشکیل شوند. در مناطق جنگلی حیوانات وحشی زیادی زندگی می‌کنند. تخته‌سنگ‌های سبزرنگ تک صخره در خط شمالی-جنوبی در کنار تپه ماهورها دیده می‌شوند. طول برخی از این تپه ماهورها بین 500-600 متر است. پارک ملی کومو دارای پوشش گیاهی متنوعی شامل گیاهان ساوانا، انواع جنگل‌ها مانند جنگل‌های رودخانه‌ای و علفزارهای وابسته به کنار رودخانه می‌باشد. بنابراین می‌توان گفت این منطقه شامل دشت‌های بی درخت تا جنگل‌های انبوه است. این منطقه زیستگاه گونه‌های زیستی غرب آفریقا می‌باشد.
نکته1: از لحاظ موقعیت جغرافیایی و عبور رود کومو از این پارک ملی (طول رود 230 کیلومتر) طیف وسیعی از گونه‌های گیاهی و جانوری در این مکان زندگی می‌کنند. شرایط ویژه‌ای برای زندگی تعداد زیادی از گیاهان و جانوران غرب آفریقا در این مکان مهیا شده است. 620 گونه گیاهی، 135 گونه از پستانداران (شامل 11 گونه بومی، 11 گونه گوشت‌خوار و 21 گونه سمی)، 35 گونه دوزیست و 500 گونه از پرندگان (کمتر از 20% آن‌ها پرندگان مهاجر می‌باشند) در این منطقه به چشم می‌خورد. برخی از این پرندگان تحت برنامه‌های حفاظتی قرار گرفته‌اند. هوبره دنهم، نوک شاخ کلاه زرد و کلاه قهوه‌ای جزء این پرندگان هستند. 36 گونه از کل 38 گونه زیست‌بوم در این منطقه زندگی می‌کنند. حیواناتی همچون لک‌لک نوک زینی از این گروه می‌باشند. آب‌های رود کومو و انشعابات این رود زیستگاه 60 گونه ماهی است. خزندگان فراوانی شامل سه گونه کروکدیل مانند کروکدیل کوتوله که نام آن در لیست قرمز گونه‌های در معرض خطر قرار دارد در این پارک زندگی می‌کنند. سه گونه از شامپانزه‌های در خطر انقراض، گرگ وحشی آفریقایی و فیل آفریقایی در این پارک زندگی می‌نمایند.

جاذبه های مشابه

شهر باستانی "گراند باسام"

شهر باستانی "گراند باسام"

مشاهده
مرکز تاریخی سانتا کروز مامپوکس

مرکز تاریخی سانتا کروز مامپوکس

مشاهده
سایت‌های معادن اصلی والونیا

سایت‌های معادن اصلی والونیا

مشاهده
شهر قصبه در الجزایر

شهر قصبه در الجزایر

مشاهده