سایت گردشگردی

بازار خان الخلیلی

در پایتخت کشور مصر، واقع در محله مسلمان‌نشین قاهره، بازار قدیمی خان الخلیلی قرار گرفته که با وجود ساختاری سنتی هرساله گردشگران و مسافران زیادی را به خود جذب می‌نماید. مکان این بازار در گذشته آرامگاه خلفای فاطمی محسوب می‌شده که این مقبره‌ها قسمتی از قصر شرقی ژنرال جوهر را اشغال می‌نموده‌اند. در دوران حکومت سلطان برقوق، علی‌رغم حمله مرگ سیاه به مصر؛ این کشور از مراکز پررونق اقتصادی محسوب می‌شد. سپس با تخریب آرامستان فاطمیان توسط امیرالخلیل، کاروانسرایی تجاری در این محل بنا گردید. لازم به توضیح است که کاروانسرای تجاری به عربی، خان گفته می‌شود.

بعد‌ها حاکم در این محدوده، بنای تجاری و تبلیغاتی دیگری در نزدیکی مسجد الازهر پی‌ریزی نمود که پس از آن سلطان القوری، بنای اولیه‌ کاروانسرا را تخریب نموده و آن را تبدیل به مرکز تجاری بزرگ با درب‌هایی شکیل نمود که خیابان‌هایی عمودی آن، تداعی‌کننده معماری شهر‌های عثمانی بود که باکیفیت‌ترین کالاها در آنجا عرضه می‌شد. الحاقیات دیگر این اثر شامل در‌های ملون و طبقات اضافی بالا‌تر در بازار می‌شوند.

اجناس ترک از زمان القوری به این بازار آورده شدند و تا زمان عثمانیان نیز این روند ادامه داشت. فروشندگان این بازار را عمدتاً مصریان تشکیل می‌دهند به همین علت نزد گردشگران از محبوبیت خاصی برخوردار است. این بازار مملوء از کاهای متنوعی با کاربری سوغاتی بوده و عتیقه و جواهرات نیز در میان آنها دیده می‌شود.

کارگاه‌های سنتی نیز کالاهای خود را به همان سبک قدیم تهیه می‌کنند که از منظر اهالی قاهره بسیار حائز اهمیت هستند. کافه‌های کوچک با حالایی سنتی قهوه‌ عربی را همراه با قلیان برای مشتریان سرو می‌نمایند. فیشاوی به عنوان قدیمی‌ترین کافه‌ این بازار در سال ۱۷۷۳ افتتاح‌شده است. در نزدیکی بازار خان‌ الخلیلی، مسجد الحسین قرار گرفته و دانشگاه الازهر و مسجد این دانشگاه نیز در مجاورت این مکان گردشگری جانمایی شده‌اند.

جاذبه های مشابه

اسکله آلانیا

اسکله آلانیا

مشاهده
بازار بزرگ استانبول

بازار بزرگ استانبول

مشاهده
بازار چارسو

بازار چارسو

مشاهده
بازار شناور

بازار شناور

مشاهده
شما هم می توانید در مورداین مکان نظر بدهید.
(برای ثبت نظرات لازم است ابتدا وارد حساب کاربری شوید)
مهدی دهدار (20 شهریور 96)

ساشس شسیبش شسیب شسیب شسیمبش یبمشس بشسیبنشس یبمشس شس