سایت گردشگردی

برکه‌های نمکی خاک رس

در شمال کشور نیجریه و در فاصله ۲۰۰ کیلومتری شهر آگادز (Agadez)، روستایی کوچک موسوم به تگوئدان‌تسمت (Teguidda-n-Tessoumt) وجود دارد که ساکنین آن درآمد خود را از فروش نمک حاصل از آب‌شور در خاک رس به دست می‌آورند. این روستا با داشتن صنعتی قدیمی و غیرمعمول برای تولید نمک، مستقیماً آن را از آب‌ استخراج نمی‌کنند؛ در حقیقت تا هزاران کیلومتر هیچگونه آبی مشاهده نمی‌شود اما به شکلی جالب توجه این نمک از خاک رس به دست می‌آید.

برکه‌های آب شور پیرامون روستا چشم‌اندازی بدیع و ملون را پدید آورده‌اند که در واقع بر اثر کوشش مردان، زنان و کودکان بومی ایجاد شده است. لازم به توضیح است که این منطقه حدوداً ۲۰ چشمه داشته که دارای آب‌شور هستند اما تنها استخراج نمک از خاک رُس انجام می‌گیرد. نحوه بیرون کشیدن نمک به این شکل است که بخش پر نمک خاک رس را جدا نموده و درون برکه‌هایی با قطر شش متر، با آب چشمه مخلوط می‌کنند؛ سپس با لگدکوب کردن آن، گِلی روان‌ ایجاد می‌شود. پس از مدتی این محلول شور ته‌نشین شده و آب‌نمک توسط مردان به برکه‌ای کوچک‌تر برده می‌شود. زنان نیز در این هنگام تبلورهای نمکین را جدا نموده و برای دور بعدی جداسازی مهیا می‌سازند. به هنگام تبخیر، تشکیل بلوره‌های نمک در سطح صورت می‌گیرد که اگر جداسازی این بلوره‌ها انجام نشود، با پوشاندن سطح، ادامه‌ فرایند تبخیر را مختل می‌کنند. در این مرحله کودکان، با آب‌رسانی به سطح برکه‌ها باعث آب شدن بلوره‌‌ها شده و این موضوع تا زمانی ادامه می‌یابد که تبخیر تمام‌شده و تنها نمک باقی بماند. پس از استخراج، بلوک‌های نمک زیر نور آفتاب خشک می‌شوند.

رنگ برکه‌ها نیز بستگی به رنگ ابتدایی خاک رس و میزان شوری محلول داشته و رشد خزه‌های دریایی در برخی از این برکه‌ها و پس دادن رنگ به آب، نیز می‌تواند دلیل دیگر تشکیل این رنگ‌های زیبا باشد. بومیان از فروش این نمک‌ها به صحرانشینان یا مبادله با کالاهایی موردنیاز، امرار معاش می‌کنند. نکته قابل توجه اینکه این نمک خام برای مصارف انسانی نبوده و تنها برای رژیم غذایی حیوانات استفاده می‌شود. نهایتاً ته‌مانده خاک رس نیز از برکه‌ها برداشته‌ شده و در منطقه‌ای روی هم انبار می‌گردند.

جاذبه های مشابه

اسکله آلانیا

اسکله آلانیا

مشاهده
بازار بزرگ استانبول

بازار بزرگ استانبول

مشاهده
بازار چارسو

بازار چارسو

مشاهده
بازار شناور

بازار شناور

مشاهده
شما هم می توانید در مورداین مکان نظر بدهید.
(برای ثبت نظرات لازم است ابتدا وارد حساب کاربری شوید)
مهدی دهدار (20 شهریور 96)

ساشس شسیبش شسیب شسیب شسیمبش یبمشس بشسیبنشس یبمشس شس