سایت گردشگردی

غار دوشه

غاری تاریخی در روستای "کرشوراببخش چگنی خرمآباد واقع شده به نام غار دوشه که حاوی نقاشیها و کتيبههای تاريخی متعددی میباشد. اگر از غرب "تنگه دوشه" به بالای کوه صعود کنیم به ورودی غار میرسیم. ارتفاع سقف تا کف غار حدود پنج متر و داخل آن دایره شکلی منظم است که قوس غار در دره آرش "الشتر" واقع شده که در گويش محلی به "مرسمسا" مشهور است.

طول غار نزديک به 70 متر، عرض دهانه آن شش متر، پهنای داخل آن هفت متر و بلندی دهانه آن 3/7 متر میباشد.

غار دوشه بالای قسمتی از کوه است که از آنجا سنگهای تراش‌خورده‌ را برای ساختمانسازی استفاده میکردند و نشان این است که بيشترين سنگهای بناها و آثار مهم الشتر يا سنگ‌قبرها را از اين محل تهيه کردهاند.

تعدادی سنگ چخماق در کف اين غار ديده شده همچنین غار حاوى نقاشىها و کتیبههاى تاریخى متعدد و جالب‌توجهی میباشد. بر دیوارههاى مسطح غار حدود 110 نقش با رنگ سیاه نقاشى شده است. به‌جز نقشهاى یاد شده دو کتیبه دیگر هم بر دیواره غربى آن وجود داشته که یکى به‌کلی از بین رفته و نیمى از دیگرى نیز محوشده است. البته علت سالم ماندن نقوش کتیبه، دورى از عوارض طبیعى است.

 

استخوانهاى انسان، حیوان و سفالهاى شکسته در دهانه حفرههاى انتهایى غار یافت شده است. این غار دوشه جزء میراث ملى ایران در استان لرستان به شمار مىآید.‏ 

جاذبه های مشابه

پل شاپوری‌

پل شاپوری‌

مشاهده
قلعه فلک الافلاک

قلعه فلک الافلاک

مشاهده
مسجد جامع خرم آباد

مسجد جامع خرم آباد

مشاهده
آبشار بیشه

آبشار بیشه

مشاهده
شما هم می توانید در مورداین مکان نظر بدهید.
(برای ثبت نظرات لازم است ابتدا وارد حساب کاربری شوید)
مهدی دهدار (20 شهریور 96)

ساشس شسیبش شسیب شسیب شسیمبش یبمشس بشسیبنشس یبمشس شس