سایت گردشگردی

آزادکوه 4395 متر ( شاهزاده کج گردن)

قلهای با ارتفاع 4395 متر در جناح شمالی خلنو در نزدیکی کوههای نور قرار دارد به نام آزادکوه (شاهزاده کج گرد) که سرچشمه اصلی رودخانه هراز میباشد و در امتداد جنوبی رشته‌کوه وروشت تا کوه گرگ واقع‌شده است.

 شاهزاده کج گردن یا همان آزادکوه، قلهای مخروطی شکل و منحصربه‌فرد است که توسط دیوارههای مرتفع از سمت شمال غرب و شرق احاطه‌شده و فقط یال جنوبیاش قله را به سایر ارتفاعات البرز و قلههایی چون یخچال، سرماهو و کمانکوه متصل میسازد.

دیوارههای شمالی آزادکوه به آبادی‌های نسن و کلاک مشرف‌اند و یال جنوبی از طریق آبادی‌های وارنگرود قابل‌دسترسی و صعود میباشد.

برای صعود به قله آبادی کوچک نِسِن بهترین راه جاده بلده بعد از گردنههای لاوش و ترکه بشم میباشد. در این منطقه چشمه و علفزار سرسبز با گیاهان سیرک و پونه به چشم می‌خوردگونههای جانوری منطقه شامل کبک‌های دری، کل و بز وحشی و خرس میباشد.

با گذر از رودخانه و حرکت به سمت شرق، شیب نسبتاً تندی را به‌سوی قلهای با خاک سرخ‌رنگ باید طی کرد(مسیر در میان دره تنگی قرار دارد.) گردنه چورن به ارتفاع 3850 متر در زیر مخروط پرشیب و یال جنوبی قابل صعود آزادکوه قرار دارد. در قسمتی بین دوشاخک شرقی و غربی کوه باقیمانده یک آتشکده تاریخی مشاهده میشود

شکاف مسیر دیواره شمالی از فراز دیواره هولناک شمالی آزاد کوه و یخچال آن دیده میشود. علم‌کوه و قلههایش در شمال به همراه خط­‌الرأس‌های خُلِنو، اسبی چال، نوسوم بویدر، خرس چال، هرزه کوه، کلون بسته، سکه نو، سه چال و در دوردست‌های جنوبی توچال نیز از این منطقه به چشم می‌خورند.

اگر بخواهید صعودی در برف و با هوای نسبتاً ناپایدار داشته باشید بهترین زمان‌های صعود از آزادکوه اواخر خردادماه است، البته اوایل تیرماه و مهرماه نیز از دیگر زمان‌های مناسب برای دیدار از قلل پیرامون آزادکوه میباشند

در زمستان صعود در منطقه آزادکوه بسیار دشوار و خطرناک بوده و احتمال ریزش بهمن در اطراف مخروط قله و درههای منتهی به آن بسیار است.

لازم به ذکر است که حتماً برای صعود به این قله باید با برنامه‌ریزی زمستانی و صعودهای زمستانی آشنایی کامل داشته باشید، حتی شناخت دقیق مسیر دستیابی به مخروط اصلی در تابستان نیز ضروری میباشد.

جاذبه های مشابه

موزه جانورشناسی کرج

موزه جانورشناسی کرج

مشاهده
روستای آتشگاه کرج

روستای آتشگاه کرج

مشاهده
روستای ارنگه

روستای ارنگه

مشاهده
آبشار آدران ( ارنگه )

آبشار آدران ( ارنگه )

مشاهده
شما هم می توانید در مورداین مکان نظر بدهید.
(برای ثبت نظرات لازم است ابتدا وارد حساب کاربری شوید)
مهدی دهدار (20 شهریور 96)

ساشس شسیبش شسیب شسیب شسیمبش یبمشس بشسیبنشس یبمشس شس