سایت گردشگردی

دره سركان

دره سركان با وسعت حدود 1000 هکتار در دامنه جنوبی كوهستان الوند با شیب‌های تند به انتهای قله يخچال (گاو بره) ختم میشود و به دلیل امتداد شمالی- جنوبی آن در تمام طول روز از تابش نور خورشيد برخوردار است. در ابتدای پهنه دره روستای آرتيمان و سپس شهر سركان واقع‌شده است.

رودخانه پر آب سرکان از قله شاهنشین بزرگ (قلل الوند) سرچشمه گرفته و با جاری شدن در طول دره سركان سبب به وجود آمدن باغات و انواع درختان ميوه مانند گردو، گيلاس، آلبالو، آلو، زردآلو، توت، بادام و سيب سرخ در آن شده است. رود سركان با پیوستن به چشمه‌سارهای اطراف دره به سمت جنوب جاری‌شده، از داخل سركان و با عبور از پير کمربسته از طريق كرزان رود به قلقل رود میپیوندد.  

سرکان با مساحت 2026 کیلومترمربع و آب‌وهوای ییلاقی در شش کیلومتری شمال غربی تویسرکان، جنوب دامنههای رشته‌کوه الوند واقع‌شده‌ که ارتفاع متوسط آن از سطح دریا ۲۰۴۰ متر میباشد، همچنین از غرب به اسدآباد و شهر فرسفج محدود میشود. شهری با تاریخی کهن که به نظر میرسد نامش از نامهای ایرانی و مربوط به دوره قبل از اسلام میباشد، گرچه سرکان توسط بعضی از ایران شناسان آلمانی "سرخانخوانده‌شده، زیرا بر بالای سرخ‌رود بوده و به آن نسبت دادهاند ولی این نظر درست نیست.

به گفته دیگر سرکان به معنای بالای کوه است که "حسن ابن محمد قمی" (قرن چهارم) در مورد قریه سرکان قم گوید که: "چون اردشیر به بنای آن فرمود و آن را گفتند که در کدام موضع بنا نهیم گفت: "افراسَراکان" یعنی بر سر کوهی که از آن رودخانه میآید پس آن دیه را بنا کردند و سرکان نام نهادند."

جاذبه های مشابه

آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی

آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی

مشاهده
آرامگاه حیقوق نبی ( ع )

آرامگاه حیقوق نبی ( ع )

مشاهده
پارک  کمربسته

پارک کمربسته

مشاهده
دره گزندر و سرابی

دره گزندر و سرابی

مشاهده
شما هم می توانید در مورداین مکان نظر بدهید.
(برای ثبت نظرات لازم است ابتدا وارد حساب کاربری شوید)
مهدی دهدار (20 شهریور 96)

ساشس شسیبش شسیب شسیب شسیمبش یبمشس بشسیبنشس یبمشس شس