سایت گردشگردی

تالاب چم شور

در 25 کیلومتری شرق اسدآباد تالاب فصلی چم‌شور با وسعتی بین صفر تا 500 هکتار در ارتفاع حدود 1900 متر از سطح دریا قرار گرفته است

تالاب چم‌شور که اراضی آن متعلق به دولت میباشد از طریق جاده آسفالته اسدآباد به وردآورد قابل دسترسی است، آب و هوایی سرد در زمستان و معتدل در تابستان دارد بیشتر مواقع از فصول پاییز و زمستان منطقه یخبندان و تالاب یخ‌زده است.

منبع آب این تالاب از تجمع آب‌های بارندگی و ذوب برف حوزه آبخیز میباشد، فاقد رودخانه دائمی است، بسترش گلی و در فصل تابستان خشک میشود. آبگیری تالاب از اوایل پاییز شروع و در فصل پر آبی یعنی زمستان عمق آن تا یک متر هم میرسد. در تابستان برکههای بسیار کم وسعت (حدود چند مترمربع) از آن باقی میماند که فقط کف آنها خیس است ولی آبی ندارند.

آب این تالاب شور است ولی شوری آن کمی بیشتر از آب‌های معمولی است گرچه در تقسیمبندی آبهای شیرین قرار میگیرد. آب تالاب در کشاورزی استفاده میشود و همین امر در خشک شدن آن مؤثر است. اطراف تالاب زمین‌ها به‌صورت مرتع بوده و محل چرای دام روستاییان است.

پرندگان متفاوتی اطراف تالاب زندگی میکنند و لازم به ذکر است که وجود این تالاب موجب تجمع هرزاب‌های بارندگی و آبهای سطحی و جاری شده در نتیجه از بروز سیلاب‌ها جلوگیری میکند. تالاب درجه حفاظتی از سازمان محیط زیست ندارد و تنها قوانین و مقررات عادی شکار و صید در آن اجرا شده، بعلاوه پیرامون آن هیچ‌گونه امکانات تحقیقاتی و آموزشی هم قرار داده نشده است.

پوشش جانوری تالاب شامل مهره‌داران و بی‌مهرگان است. مهره‌داران مانند پرندگان آبزی، کنار آبزی و خشکزی در اطراف تالاب هستند. از جانوران تالاب هم شامل قورباغه، لاک‌پشت خزری، مار آبی ماتریکس، حواصیل خاکستری، اگرت سفید بزرگ، درنا، غاز خاکستری، اردک سرسبز، خوتکا، زنبور خور، زاغی، کلاغ، گنجشک، چوب‌پا، خروس کولی، آبچلیک پا سرخ، کاکایی سرسیاه، پرستو دریایی، اوست، اکراس، لک‌لک و انواع کرم میباشند.

مواردی مانند خشک شدن تالاب در تابستان که موجب از بین رفتن آبزیان و کوچ سایر جانوران منطقه میشود، به انضمام احداث کارگاههای صنعتی تالاب چم‌شور را تهدید میکندفاضلاب کارگاه‌های باعث ایجاد پوشش گیاهی غالب تالاب Alloropus در تمام سطح بستر و اطراف تالاب شده و حالت چمنی به منطقه میدهد. در برکههای کوچک گیاهانی نظیر لویی، به مقدار کم نی Phragmities و سایر گیاهان تیره Gramineae دیده میشود.

جاذبه های مشابه

مسجد سلطانى ( مسجد جامع اسدآباد )

مسجد سلطانى ( مسجد جامع اسدآباد )

مشاهده
منطقه حفاظت شده خانگرمز

منطقه حفاظت شده خانگرمز

مشاهده
آب انبار شیخ علیخان صفوی

آب انبار شیخ علیخان صفوی

مشاهده
حمام گلستان ( حمام نیلوفر )

حمام گلستان ( حمام نیلوفر )

مشاهده
شما هم می توانید در مورداین مکان نظر بدهید.
(برای ثبت نظرات لازم است ابتدا وارد حساب کاربری شوید)
مهدی دهدار (20 شهریور 96)

ساشس شسیبش شسیب شسیب شسیمبش یبمشس بشسیبنشس یبمشس شس