سایت گردشگردی

کاروانسرای فرنگی

در 32 کیلومتری شمال غربی زابل و در بخش پشت آب، دهستان قائم‌آباد به فاصله 9 کیلومتری جاده زابل- نهبندان کاروانسرایی  بناشده به نام "کاروانسرای فرنگی " که مربوط به دوره صفویه بوده و توسط انگلیسی‌ها ساخته‌شده است.

مجموعه‌ای شامل کاروانسرای فرنگی و گمرک، در کنار جاده‌ای که از حاشیه دریاچه هامون می‌گذرد.  رونق تجارت داخلی و خارجی و اهمیت دادن به راه‌ها و شهرهای زیارتی باعث شد که در دوره صفویه کاروانسراهای زیادی در این‌گونه جاده‌ها ساخته شود، بخصوص این جاده که راه ارتباط شرق به سیستان را ازیک‌طرف به خراسان و از طرف دیگر به نصرت‌آباد در بلوچستان و سپس راه شاهی منتهی می‌کند و موجب زیارت امام هشتم ازیک‌طرف و زیارت اماکن مقدسه نجف از طرفی دیگر می‌شود.

بنا در قطعه زمینی به مساحت 6500 مترمربع، با زیربنایی حدود 700 مترمربع  در یک طبقه ساخته‌شده است و شامل سه برج نگهبانی، حصار، ورودی، اتاق‌هایی برای سکونت مسافران و اسطبل‌هایی است که همگی دورتادور حیاط مرکزی قرارگرفته‌اند. آثاری که از این کاروانسرای کهن‌ به‌دست‌آمده، نشان‌دهنده باز شدن اتاق‌ها بی‌واسطه به حیاط بوده ولی به‌تدریج و در ادوار بعد طاق‌نمایی نیز به آن‌ها افزوده‌شده است. بنا به‌طور کامل از خشت و گل ساخته‌شده و سقف‌ها  با طاق‌های گهواره‌ای و چهاربخشی پوشیده شده‌اند.

جاذبه های مشابه

موزه مردم شناسی سیستان

موزه مردم شناسی سیستان

مشاهده
آرامگاه خواجه غلطان

آرامگاه خواجه غلطان

مشاهده
دریاچه هامون

دریاچه هامون

مشاهده
رودخانه هیرمند و چاه نیمه

رودخانه هیرمند و چاه نیمه

مشاهده
شما هم می توانید در مورداین مکان نظر بدهید.
(برای ثبت نظرات لازم است ابتدا وارد حساب کاربری شوید)
مهدی دهدار (20 شهریور 96)

ساشس شسیبش شسیب شسیب شسیمبش یبمشس بشسیبنشس یبمشس شس