سایت گردشگردی

سیکندرا

در مجاورت شهر اگرا در ایالت اوتار پرادش در کشور هندوستان، شهرک سیکَندَرا واقع‌شده که محل آرامگاه سومین و بزرگ‌ترین پادشاه سلسله گورکانیان هند به نام جلال‌الدین محمد اکبر محسوب می‌شود. این مقبره که همنام منطقه قرارگیری در آن می‌باشد در حدود ۴۸۲۰۰۰ مترمربع وسعت دارد.

ماسه‌سنگ قرمز از مصالح تشکیل‌دهنده این بنا بوده و مرمر سطح آن را در قسمت‌هایی پوشانده است. این رنگ از سنگ بسیار موردعلاقه جلال‌الدین محمد اکبر بوده به همین دلیل بناهای ساخته‌شده در زمان او عمدتاً با این مصالح احداث گردیده‌اند. شهر آگرا پایتخت حکومتی این پادشاه بود و در آبادانی این شهر بسیار تلاش نمود.

یکی از اهداف وی که پادشاهی صلح‌طلب محسوب می‌شد، توافقی میان ادیان مختلف رایج در هند بود که در طی فرمانروایی طولانی و بااقتدارش، این هدف با ایجاد آرامش در شبه‌قاره هند و شکوفایی امپراتوری گورکانیان تا حدودی برآورده گردید. عنوان "بزرگ‌ترین پادشاه هندوستان" به وی اعطا گردیده است.

ساخت این آرامگاه قبل از فوت اکبر در سال ۱۶۰۰ میلادی آغاز و در سال ۱۶۱۳ به‌وسیله پسرش جهانگیر به پایان رسید.

معماری این آرامگاه مانند اکثر آثار گورکانی با تأثیر از معماری ایرانی به شیوه چهارباغ ساخته‌شده است. بعلاوه خطوط افقی نمای بنا از مقبره همایون در دهلی بیش‌تر است و دلیل آن ساخت ردیف‌هایی از ماسه‌سنگ بارنگ قهوه‌ای مایل به قرمز، با یک تراس مرمرین در نمای فوقانی ساختمان به‌جای گنبد می‌باشد.

دروازه جنوبی نیز مزین به نقوش گیاهی برجسته و طرح‌های هندسی با ترصیع مرمر سفید و سنگ تزئین شده و چهار مناره مرمرین می‌باشد.

محل اصلی گور در زیرزمین بنا قرارگرفته است و عناصر تزئینی بکار رفته در آن را می‌توان در مقبره‌ای که نور جهان همسر جهانگیر در اگرا برای پدرش اعتمادالدوله ساخت در اندازه‌ای کوچک‌تر اما با مصالحی برتر و استادانه‌تر مشاهده نمود.

جاذبه های مشابه

اسکله آلانیا

اسکله آلانیا

مشاهده
بازار بزرگ استانبول

بازار بزرگ استانبول

مشاهده
بازار چارسو

بازار چارسو

مشاهده
بازار شناور

بازار شناور

مشاهده
شما هم می توانید در مورداین مکان نظر بدهید.
(برای ثبت نظرات لازم است ابتدا وارد حساب کاربری شوید)
مهدی دهدار (20 شهریور 96)

ساشس شسیبش شسیب شسیب شسیمبش یبمشس بشسیبنشس یبمشس شس