سایت گردشگردی

خانه تاریخی آقا گل

خالدآباد شهری در شمال استان اصفهان در مرکز ایران است. این شهر در بخش امامزاده آقا علی عباس از توابع شهرستان نطنز قرار دارد.

آثار باستانی و تاریخی شهر خالدآباد عبارت‌اند از مسجد بیرین با قدمت بیش از ۸۰۰ سال متعلق به دوره ایلخانی، خانه تاریخی آقا گل انصاری متعلق به عهد قاجار، حمام توده و مسجد ورگرموئه متعلق به عهد صفوی و نیز بقعه بابا حاجی که به روایتی تنها اثر تاریخی با معماری یزدی در استان اصفهان و متعلق به دوره صفویه می‌باشد.

خانه آقا گل در مرکز محله تاریخی شهر واقع‌شده و قدمت آن به دوران قاجار بازمی‌گردد.

این خانه متعلق به آقا گل ارباب اسبق روستا بوده و اکنون از طرف ورثه مرحوم آقا گل به شهرداری واگذارشده است. این اثر دارای ساختار حیاط مرکزی و سه جبهه ساخت پیرامون حیاط می‌باشد. جبهه اصلی شامل فضای شاه‌نشین و دو اتاق کناری در جبهه شمال حیاط واقع می‌باشد. جبهه جنوبی که فضای، انبار، اتاق سرایداری و فضایی جهت نگهداری احشام بوده است را شامل می‌شود. بدین ترتیب فضای دسترسی و راه‌پله در جبهه غربی حیاط جانمایی می‌گردد. در تراز زیر طبقه همکف فضای سرداب دقیقاً منطبق بر سازه طبقه بالا زیر فضای شاه‌نشین شکل‌گرفته و مساحتی حدود 100 مترمربع را شامل می‌شود. نکته جالب‌توجه خط آسمان در نمای جبهه اصلی بنای فوق می‌باشد. در اثر فوق در طول محور اکس این جبهه دارای تنوع بوده و با شکلی هلالی که از زمینه خود جدا می‌گردد، تظاهر می‌یابد.

مشخصات بنا، عدم تقارن عملکردی بندرها حین تقارن فضایی و فرمی می‌باشد. دو اتاق کناری در دو طرف اتاق شاه‌نشین، هر دو دارای مشخصات ظاهری تلسیان می‌باشد و برخلاف انتظار برخورد یکسان ازلحاظ ارتباطی، یکی از این فضاها توسط سه دهانه با شکل هلالی با فضای اصلی مرتبط می‌شود و اتاق جانبی در سمت دیگر فاقد ارتباط درونی از شاه‌نشین می‌باشد و ارتباط با این فضا فقط از حیاط امکان‌پذیر است.

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد بنای مذکور رویکردی دوگانه نسبت به محیط پیرامون خود می‌باشد.

بندرها طول محور اصلی خود در امتداد فضای شاه‌نشین هم دارای درون‌گرایی نسبت به حیاط مرکزی بوده و هم دارای رویکردی برونگرا نسبت به محیط اطراف می‌باشد. در نمای متقابل این جبهه، ایوانی سرتاسری در تمام طول بنا، ارتباط بصری و فیزیکی بنا را به اطراف ممکن می‌سازد. در این جبهه به علت تراز بودن کف سرداب با کف محیط پیرامون بنا، ارتباط بصری و فیزیکی را به اطراف ممکن می‌سازد. در این جبهه به علت تراز بودن کف سرداب با کف محیط پیرامون بنا دوطبقه جلوه کرده و نمایی باغ گونه تجلی می‌یابد.

این خانه تاریخی با شماره 1489 در تاریخ نهم بهمن‌ماه سال 1384 در فهرست آثار باستانی به ثبت رسیده است.

خالدآباد روستایی با مشخصات کویری است که همین امر آثار باستانی موجود در این روستا را برای تمام طول سال قابل بازدید می‌کند.

جاذبه های مشابه

موزه مردم شناسی ابیانه

موزه مردم شناسی ابیانه

مشاهده
آب معدنی سرخ فریزهند

آب معدنی سرخ فریزهند

مشاهده
آرامگاه شیخ عبدالصمد نطنزی

آرامگاه شیخ عبدالصمد نطنزی

مشاهده
مسجد بیرین

مسجد بیرین

مشاهده
شما هم می توانید در مورداین مکان نظر بدهید.
(برای ثبت نظرات لازم است ابتدا وارد حساب کاربری شوید)
مهدی دهدار (20 شهریور 96)

ساشس شسیبش شسیب شسیب شسیمبش یبمشس بشسیبنشس یبمشس شس