سایت گردشگردی

حمام جلفا

حمام جلفا جنب اداره گمرک در شهر جلفا قرارگرفته است.

این اثر تنها بنایی است که شدیداً به اصول و هنجارهای معماری ایرانی پایبند است. در خصوص تاریخ دقیق ساخت و معماری این بنای باارزش سندی در دست نیست، ولی با توجه به شیوه‌های معماری آن می‌توان گفت متعلق به  دوره قاجار است. برخی از محققان این حمام را مانند حمام قره ضیاءالدین و حمام کردشت از ساخته‌های عباس میرزا نایب‌السلطنه فتحعلی شاه قاجار می‌دانند اما مدرکی بر این مدعا وجود ندارد.

 نحوه بنای حمام؛ تحلیل شکلی و فضای داخلی حمام بیانگر قدمتی بالغ‌بر صدسال برای این بناست. این حمام درراه تبریز - جلفا در نقطه‌ای که کاروان‌ها جهت آماده شدن برای عبور از رودخانه ارس توقف می‌کردند ساخته‌شده و بیشتر مورداستفاده تجار، بازرگانان و مردم ساکن شهر و کارمندان و کارگران گمرک و نظامیان بوده است.

البته گنبد بخش مرکزی این حمام در یک دوره تاریخی پس از احداث نوسازی شده است و بعدها باگذشت زمان ستون‌های دیگری نیز از ملات و سنگ لاشه بر ستون‌های اصلی آن الحاق شده است.

آب این حمام از طریق کاریزی تأمین می‌شد که از طرف روستای شجاع می‌آمد و سوخت عمده آن هیزم بود. حمام جلفا متعلق ه دوره قاجار است. این اثر در تاریخ ۱ آذر ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۵۲۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت‌شده است.

جاذبه های مشابه

کلیسای چوپان

کلیسای چوپان

مشاهده
آبشار آسیاب خرابه

آبشار آسیاب خرابه

مشاهده
آبشار ماهاران

آبشار ماهاران

مشاهده
پارک کوهستان ارس

پارک کوهستان ارس

مشاهده
شما هم می توانید در مورداین مکان نظر بدهید.
(برای ثبت نظرات لازم است ابتدا وارد حساب کاربری شوید)
مهدی دهدار (20 شهریور 96)

ساشس شسیبش شسیب شسیب شسیمبش یبمشس بشسیبنشس یبمشس شس