سایت گردشگردی

پل مارنان

در سمت غرب اصفهان یعنی بزرگراه خیام بین پل فلزی و پل وحید یا به عبارتی انتهای بوستان سعدی یکی از پل‌های عصر صفویه قرار دارد بنام پل مارنان که احتمال می‌رود پایه‌های آن قدیمی‌تر و متعلق به دوره سلجوقی باشند.

نام پل در اصل ماربین، دگرگون‌شده «مهر بین» از فرهنگ اوستایی است، زیرا که قرن‌ها قبل از ظهور زرتشت بر بالای کوهی کم ارتفاع آتشگاه معبد مهرپرستان بوده که تمام روستاهای اطراف از آن قابل‌مشاهده بودند و به آن مهر بین می‌گفتند و  سپس در زبان پهلوی ساسانی به «ماربین»  تغییر و در دوره ساسانیان و ۱۵ قرن تاریخ اسلام ایران با همین نام شناخته‌شده است

پل ما رنان نیز مانند پل جی و پل شهرستان واسطه اتصال دو ساحل شمالی و جنوبی رودخانه در غربی‌ترین قسمت شهر اصفهان می‌باشد و روستاهای ماربین از طریق پل ما رنان (پل ماربانان یا پل ماربین) به روستاهای مقابل آن در ساحل جنوبی رودخانه متصل می‌شده است.

همچنین گفته‌شده دلیل اینکه به اطراف کوه آتشگاه ناحیه ماربین می‌گفتند این بوده که از فراز آن زاینده‌رود با پیچ‌وخم‌هایش مانند یک مار نقره‌ای به نظر می‌رسید. ما رنان و نمای ساختمانی آن از عصر صفویه با به امروز تعمیر شده اما تغییری نکرده است و به دلیل واقع‌شدن بین دو پل خواجو و سی‌وسه‌پل گردشگران سراغی از آن نمی‌گیرند.

جاذبه های مشابه

آتشگاه ( آتشگاه اصفهان )

آتشگاه ( آتشگاه اصفهان )

مشاهده
سارویه یا تپه اشرف

سارویه یا تپه اشرف

مشاهده
مدرسه چهارباغ

مدرسه چهارباغ

مشاهده
موزه هنرهای تزئینی در عمارت رکیب خانه یا کاخ چهارباغ

موزه هنرهای تزئینی در عمارت رکیب خانه یا کاخ چهارباغ

مشاهده
شما هم می توانید در مورداین مکان نظر بدهید.
(برای ثبت نظرات لازم است ابتدا وارد حساب کاربری شوید)
مهدی دهدار (20 شهریور 96)

ساشس شسیبش شسیب شسیب شسیمبش یبمشس بشسیبنشس یبمشس شس