سایت گردشگردی

باغ بهلگرد

در فاصله یک کیلومتری روستای بهلگرد و در حدود 15 کیلومتری شرق بیرجند، مجموعه باغ بهلگرد قرار گرفته که این مجموعه شامل دو باغ، دو عمارت، اصطبل، محل سکونت خدمه و یخدان طبیعی می‌شود. این باغ اصیل ایرانی، تفرجگاه ییلاقی خاندان خزیمه، در زمان حکومت شوکت‌الملک، در دوره قاجار بوده است.

ورودی باغ، سردری ساده با درب چوبی و دوتکه بوده که مزین به گل‌میخ‌های کروی شکل است. این باغ دارای تزیینات کمتری نسبت به سایر باغ‌های ایرانی بوده و مهم‌ترین عناصر تزئینی باغ در طبقه اول این عمارت با چهارستون دایره‌ای و آجری‌اش تعبیه شده‌اند. از دو باغ مجزای اندرونی و بیرونی این مجموعه، وسعت باغ اندرونی بسیار کوچک‌تر است. استخر واقع در مرکز این باغ، دارای جزیره‌ای هشت‌ضلعی در مرکز است.

پس از ورودی، فضای هشتی با طاق‌نماهای کم­‌عرض و کم­‌عمق به چشم می‌خورد و پس از آن محوطه‌ اندرونی با فضایی نسبتاً وسیع جانمایی شده است. همچنین در این باغ، یخچالی تعبیه شده که در زمستان‌ها یخ تولید نموده و در تابستان‌ها این یخ‌ها را ذخیره می‌کند. نحوه عملکرد این یخچال به این شکل بوده که نهری در زمستان آب را به استخر هدایت نموده تا یخ ببندد و کارگران با پاشیدن آب بر قطر آن افزوده و هنگامی که قطر یخ به اندازه دلخواه رسید، یخ را شکسته و برای استفاده در تابستان به مخزن انتقال می‌داده‌اند. این اثر در تاریخ 23 مردادماه سال 1378 با شماره ثبت 2367 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

جاذبه های مشابه

روستای خور

روستای خور

مشاهده
موزه باغ اکبریه

موزه باغ اکبریه

مشاهده
موزه میراث پهلوانی

موزه میراث پهلوانی

مشاهده
امامزاده سلطان قریش

امامزاده سلطان قریش

مشاهده
شما هم می توانید در مورداین مکان نظر بدهید.
(برای ثبت نظرات لازم است ابتدا وارد حساب کاربری شوید)
مهدی دهدار (20 شهریور 96)

ساشس شسیبش شسیب شسیب شسیمبش یبمشس بشسیبنشس یبمشس شس