سایت گردشگردی

شانزلیزه

یکی از جاذبه‌های گردشگری پاریس که یکی از مشهورترین خیابان‌های جهان نیز به شمار می‌رود خیابان شانزلیزه نام دارد. در حقیقت این خیابان اعیان‌نشین شریان اصلی شهر پاریس محسوب می‌شود که در میان فرانسوی‌ها به "زیباترین خیابان جهان " نیز شهرت دارد. این خیابان در منطقه هشت پاریس واقع شده و دو میدان شارل دوگل و کنکورد را به یکدیگر متصل می‌کند. واژه شانزلیزه به معنی دشت الیزه بوده و الیزه نیز در افسانه‌های یونان، بهشت معنا می‌دهد.

شانزلیزه، 1910 متر طول داشته و پهنای آن 70 متر است؛ بعلاوه وجود ایستگاه مترو در هر دو سمت، دسترسی به آن را بسیار راحت نموده است. در میدان شارل دوگل، "طاق پیروزی " که برای یادبود پیروزی‌های ناپلئون بناپارت در سال 1836 ساخته شده و نام فرمانده‌های فرانسوی در پایین آن حک‌شده است، به چشم می‌خورد. بعلاوه مقبره معروف سرباز گمنام در زیر آن جانمایی شده است. دو کاخ معروف گران پَلِه و پُتی پَلِه که کاربری نمایشگاه و موزه‌دارند، سر دیگر شانزلیزه را تشکیل می‌دهند.

در سال ۱۶۱۶، با تصمیم همسر پادشاه فرانسه در ایجاد بلواری با درختانی بلند در امتداد این خیابان، شانزلیزه تبدیل به چیزی فراتر از خیابانی با مغازه‌ها و باغ‌ها شد. بعد از این ملکه، سایر پادشاهان و معماران نیز این کار را ادامه داده و پروژه را تکمیل ساختند. در سال ۱۸۲۸ این خیابان تبدیل به یکی از نمادهای شهر پاریس شد. اوج شکوفایی و تغییرات شانزلیزه مربوط به دوره حکومت ناپلئون سوم می‌شود که سرتاسر این خیابان مجهز به فواره‌ها، عابر گذرها و روشنایی شد.

جهت شرقی شانزلیزه، میدان معروف کنکورد است که اُبِلیسک معروفی که از قاهره آورده شده، در آنجا قرار دارد. در امتدادش نیز می‌توان باغ زیبای تویلری و موزه جهانی لوور را مشاهده نمود. مرکز خرید پاریس را میتوان این خیابان دانست که انواع برندهای مختلف در آن یافت می‌شود. راستای خیابان شانزلیزه کاملاً درختکاری شده و سینما، تئاتر، کافه و رستوران دیگر بخش‌های این خیابان زیبا را تشکیل می‌دهند.

این خیابان منحصر به‌فرد به علت تجهیزات نورپردازی هم در شب و هم در طول روز زیبا و به‌یادماندنی است اما اگر تصمیم به خرید یا بازدید از موزه‌های این خیابان و طاق پیروزی دارید، توصیه می‌شود قبل از تاریکی هوا بروید.

جاذبه های مشابه

اسکله آلانیا

اسکله آلانیا

مشاهده
بازار بزرگ استانبول

بازار بزرگ استانبول

مشاهده
بازار چارسو

بازار چارسو

مشاهده
بازار شناور

بازار شناور

مشاهده
شما هم می توانید در مورداین مکان نظر بدهید.
(برای ثبت نظرات لازم است ابتدا وارد حساب کاربری شوید)
مهدی دهدار (20 شهریور 96)

ساشس شسیبش شسیب شسیب شسیمبش یبمشس بشسیبنشس یبمشس شس