سایت گردشگردی

منطقه شکار ممنوع عباس آباد

پناهگاه حیات‌وحش عباس‌آباد با وسعت بیشتر از 305433 هکتار در 90 کیلومتری شمال شرق شهر نائین قرارگرفته که بخشی ازآنجا در نائین و بخشی دیگر درخور و بیابانک واقع‌شده، تحت مدیریت اداره حفاظت محیط‌زیست نائین، سر محیط‌بانی چوپانان و محیط‌بانی بیاضه می‌باشد. این منطقه در سال 1384 به‌عنوان منطقه شکارممنوع و در 29 آذر 1389 به دلیل وجود حیوانات کمیابی چون یوزپلنگ آسیایی و دیگرگونه‌های نادر یا درخطر انقراض با تصویب هیئت دولت رسماً به پناهگاه حیات‌وحش ارتقاء یافت.

منطقه شکارممنوع عباس‌آباد شامل دشت‌ها و سلسله کوه‌های به‌هم‌پیوسته، تیپ‌های زیستگاهی مختلفی چون ارتفاعات و کوه‌ها، نواحی کوهستانی کاملاً صخره‌ای، دشت‌های مسطح و مراتع، غارها و اراضی شنی می‌باشد که 44 درصد کوهستان‌ها و تپه‌ماهورها، 46 درصد اراضی دشتی، هفت درصد تاغ زارها و تپه‌های ماسه‌ای و سه درصد اراضی سیلابی هستند. حدود ارتفاعات منطقه بین 715 الی 2451 متر از سطح دریا تغییر است.

رشته‌کوه مرکزی با طول حدود 131 کیلومتر از غرب به شرق منطقه کشیده شده که شامل: کوهستان‌های ییلاقی کویر، مناظر کویری، ذخایر جنگلی بادام‌کوهی، انجیر وحشی، بنه، تنگ رس، تاغ، قیچ و گز به‌عنوان جاذبه‌های اکوتوریستی می‌باشد.

روستاهای بازیاب، خنج و کبودان با جمعیت 84 نفر (16 خانوار) در داخل منطقه و روستاهای چوپانان، بیاضه، ایراج، هفتومان و حسین‌آباد درمجموع با 2457 نفر جمعیت در امتداد مرز منطقه با فعالیت‌های کشاورزی سنتی، قالی‌بافی، دامداری و مشاغل خدماتی می‌باشند.

در حدود 400 گونه گیاهی تاکنون در این منطقه مشاهده‌شده که بسیاری از آن‌ها ارزش دارویی دارند. پوشش گیاهی شاخص این منطقه شامل بادام‌کوهی، انجیر وحشی، بنه، تنگرس، تاغ، قیچ و گز، آویشن، قدومه، آنقوزه و درمنه می‌باشد، همچنین 43 گونه پستاندار، 75 گونه پرنده بومی، 43 گونه خزنده و طیف وسیعی از پرندگان مهاجر در این منطقه یافت شده‌اند، حداقل چهار قلاده یوزپلنگ در این منطقه دیده‌شده که پیش‌بینی می‌شود جمعیت آن حدود هفت قلاده باشد.

این منطقه دارای غنی‌ترین و ارزشمند‌ترین مجموعه‌های گربه‌سانان و سگ‌سانان کشور می‌باشد بطوریکه از هشت گربه سان فعلی کشور شش گونه‌ی پلنگ، یوزپلنگ، گربه شنی، گربه وحشی، کاراکال، گربه پالاس و از شش گونه سگ سان کشور پنج گونه‌ی گرگ، شغال، شاه روباه، روباه شنی و روباه معمولی در این منطقه حضور دارند، بعلاوه گونه‌هــــای جانوری مهم دیگر این منطقه عبارت‌اند از: جبیر (دویست رأس)، آهو (پنجاه رأس)، قوچ و میش (هفت هزار رأس)، کل و بز، بحری و زاغ بور که به لحاظ زیستگاه‌های خاص جمعیت‌های هوبره در آن بسیار مشخص می‌باشد.

جاذبه های مشابه

مسجد جامع نایین

مسجد جامع نایین

مشاهده
مصلی نائین

مصلی نائین

مشاهده
کوه میل

کوه میل

مشاهده
منطقه حفاظت شده عباس آباد

منطقه حفاظت شده عباس آباد

مشاهده
شما هم می توانید در مورداین مکان نظر بدهید.
(برای ثبت نظرات لازم است ابتدا وارد حساب کاربری شوید)
مهدی دهدار (20 شهریور 96)

ساشس شسیبش شسیب شسیب شسیمبش یبمشس بشسیبنشس یبمشس شس