سایت گردشگردی

منطقه شکار ممنوع طارم سفلی

در 90 کیلومتری قزوین و در نزدیکی منطقه الموت، منطقه‌ای شکار ممنوع به نام طارم سفلی قرار دارد که محصور میان طارم سفلی، دیلمان، زنجان، قزوین و تاکستان است. هم‌جواری این ناحیه با استان گیلان، آب‌وهوای دل‌انگیز و فرح‌بخش را به ارمغان آورده است. مناطق ییلاقی نیز شامل ییلاق فردوس و ییلاق شامه دشت سیردان می‌شود.

مساحت این منطقه شکار ممنوع و بخش الموت در مجموع 97000 هکتار است. مسیر دسترسی به این منطقه از طریق جاده لوشان-سیردان امکان‌پذیر می‌باشد. میانگین بارش 250 میلی‌متر بوده و دمای متوسط سالانه 15 تا 20 درجه سانتی‌گراد تخمین زده شده است. همچنین رطوبت هوا مابین 55 تا 65 درصد در حال تغییر است. مرتفع‌ترین نقطه 1300 متر بلندی داشته و حداکثر 2800 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

از پوشش گیاهی منطقه می‌توان به وجود گیاهانی از خانواده گرامینه و بقولات که شامل انواع گون، خارشتر و اسپرس می‌شود، اشاره نمود. درختان کهن‌سال 900 ساله منطقه نیز از دیدنی‌ترین جاذبه‌های طبیعی به حساب می‌آید. بعلاوه تنوع حیات‌وحش و پوشش جانوری در دره‌ها و ارتفاعات این محوطه، اهمیت آن را از نظر زیباشناسی، تحقیقاتی و آموزشی نمودار می‌سازد

توپوگرافی منطقه و منابع آبی موجود، این محدوده را به زیستگاه مطلوبی برای گونه‌های جانوری چون کل و بز، عقاب، هما، کبک، تیهو و کبوتر چاهی تبدیل نموده و پلنگ ایرانی که گونه‌ای کمیاب و در خطر انقراض می‌باشد در این منطقه زندگی می‌کند. از مهم‌ترین مأمن‌های جانوری می‌توان به دره‌های عمیق و زیبای کلج سنگان سنگور و قوشچی و ارتفاعات شاما اشاره نمود.

جاذبه های مشابه

خانه و حسینیه امینی ها

خانه و حسینیه امینی ها

مشاهده
قلعه الموت

قلعه الموت

مشاهده
کاخ موزه چهل ستون ( عمارت کلاه فرنگی )

کاخ موزه چهل ستون ( عمارت کلاه فرنگی )

مشاهده
کلیسای کانتور

کلیسای کانتور

مشاهده
شما هم می توانید در مورداین مکان نظر بدهید.
(برای ثبت نظرات لازم است ابتدا وارد حساب کاربری شوید)
مهدی دهدار (20 شهریور 96)

ساشس شسیبش شسیب شسیب شسیمبش یبمشس بشسیبنشس یبمشس شس