سایت گردشگردی

منطقه حفاظت‌شده مند

این منطقه با وسعت 46500 هکتار با دو اکوسیستم آبی و خشکی منطقه‌ای جلگه‌ای - کویری است که دو فصل زمستان نسبتاً خشک و تابستانی گرم را تجربه می‌کند. چهار جزیره خان، تهمادون، نخیلو و ام‌الکرم زیبایی منطقه مند در سواحل زیبای خلیج‌فارس را دوچندان کرده‌اند. رودخانه مند پرآب‌ترین رود بوشهر و تنها منبع تأمین آب شرب حیات‌وحش منطقه است.

رویش گیاهان‌ کمیابی مثل انوکنمون، سودامبولیس، دامبارنکیما، هالوکاریس، ساریکورینا و درختان حرا، گز، کهورپاکستانی و کنار و ساحلی بودن این منطقه امکان اسکان و مهاجرت انواع پرندگان، آبزیان، خزندگان و حیوانات را ایجاد کرده است. نخل، یک‌گونه شناخته‌شده دیگر در قالب نخلستان‌های پراکنده در منطقه حفاظت‌شده مند است. بیش از‪ ۸۰نوع گیاهان ماند آبی بستر بسیار مناسبی را برای انواع گونه‌های جانوری به‌ویژه گونه‌های مختلفی از لاک‌پشت‌ها در این منطقه به وجود آورده است. در حال حاضر در تمام جهان هفت گونه لاک‌پشت دریایی شناسایی‌شده‌اند. به علت شکار بی‌رویه نسل انواع لاک‌پشت‌ها در معرض خطر انقراض است. لاک‌پشت دریایی نوک‌عقابی، خزنده‌ای با بیش از‪ ۱۵۰میلیون سال قدمت  از کمیاب‌ترین نوع لاک‌پشت‌های دنیاست که بیش از انواع دیگر لاک‌پشت‌ها، درخطر انقراض قرار دارد. منطقه حفاظت‌شده مند محل تخم‌گذاری و تکثیر نسل این لاک‌پشت است.

منطقه مند از قدیم زیست‌گاه آهو بوده ضمن اینکه انواع دیگری از حیوانات مانند خرگوش، روباه، گراز، کفتار، گرگ و جوجه‌تیغی نیز به‌وفور در منطقه حفاظت‌شده مند زندگی می‌کنند. گونه‌های مختلف پرندگان بیش از هر چیز دیگری حیات‌وحش منطقه مند را دیدنی کرده است. بیش از ‪ ۶۰گونه پرنده مهاجر و بومی در مند حضور دارند. باکلان، اگرت ساحلی، فلامینگو، چکاوک، ماهی خورک، زنبورخوار، دراج، پرستوی دریایی و نمونه‌های متعدد دیگری از پرندگان به وفور در این ناحیه به چشم می‌خورند.

یکی از پرندگان بسیار باارزش این ناحیه درنا است که از اواخر فصل پاییز تا اوایل فروردین را در منطقه کند سپری می‌کنند. تخم‌گذاری ده‌ها هزار پرستوی کاکلی بر روی شن‌های داغ ساحل زیباترین صحنه‌های حیات‌وحش منطقه حفاظت‌شده مند است.

جاذبه های مشابه

پارک ملی دیر - نخیلو

پارک ملی دیر - نخیلو

مشاهده
تنگ مخدان

تنگ مخدان

مشاهده
جزیره تهمادو

جزیره تهمادو

مشاهده
جزیره مطاف

جزیره مطاف

مشاهده
شما هم می توانید در مورداین مکان نظر بدهید.
(برای ثبت نظرات لازم است ابتدا وارد حساب کاربری شوید)
مهدی دهدار (20 شهریور 96)

ساشس شسیبش شسیب شسیب شسیمبش یبمشس بشسیبنشس یبمشس شس