سایت گردشگردی

منطقه حفاظت شده رئیسی

در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان نیشابور و در حاشیه جاده نیشابور به کاشمر منطقه حفاظت شده رئیسی واقع شده است. این منطقه از حدود 19 کیلومتری جنوب نیشابور شروع شده و 50688 هکتار وسعت دارد که از شمال به کال‌شور، و از شرق به جاده شوسه روستای همایی، در جنوب از روستای همایی تا شاه‌بخش و از این نقطه تا امتداد جادهٔ صعب‌العبور تا روستای درخت سنجد و در امتداد همان جاده به گل‌چشمه، آخور و ارغش تا قاسم‌آباد و از غرب به جادهٔ روستای قاسم‌آباد تا پل کال‌شور، محدود می‌شود.

منطقه رئیسی از سال ۱۳۷۳ به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام و در سال ۱۳۸۵ بخشی از مرکز آن به مساحت 7142 هکتار بعنوان منطقه حفاظت شده ارتقاء یافت. 

منطقه حفاظت شده رئیسی، نمونه‌ای خاص از اکوسیستم‌های نیمه کویری با آب و هوای خشک و سرد است که در آن گونه‌های جانوری بارزی همچون آهو دیده می‌شود. در واقع دشت صاف و تپه ماهورهای کم ارتفاع که با مسیل‌ها و آبراهه‌ها منقطع شده، زیستگاه مناسبی برای آهو فراهم کرده است.

این منطقه دارای پوشش گیاهی متنوع بوده و در آن گیاهانی مانند ورک، درمنه، گل‌گندم، پیچک، کما و ... مشاهده می‌شود، ضمن اینکه قسمت‌هایی از منطقه را جنگل‌های تاغ پوشانده‌اند.

جانوران منطقه شامل: گرگ، روباه، کفتار، گربه‌ی وحشی، خرگوش، تشی (بزون غوره) و ... می‌باشند. انواع خزندگان، نظیر مارها، مارمولکها، لاک‌پشتها و ... به انضمام انواع پرندگان بومی مانند شاهین، بالابان، عقاب، قرقی، شابوف، کبک، تیهو، کوک، باقرقره، هوبره و ... در این محل زیست می‌کنند.

منطقه رئیسی طی مصوبه ۲۷۴ شورای عالی محیط زیست به تاریخ ۱۳۸۵/۱/۱۹ بعنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست ملحق شد.

جاذبه های مشابه

آرامگاه کمال الملک

آرامگاه کمال الملک

مشاهده
دهکده چوبین نیشابور

دهکده چوبین نیشابور

مشاهده
مسجد چوبی

مسجد چوبی

مشاهده
امامزاده محمد محروق

امامزاده محمد محروق

مشاهده
شما هم می توانید در مورداین مکان نظر بدهید.
(برای ثبت نظرات لازم است ابتدا وارد حساب کاربری شوید)
مهدی دهدار (20 شهریور 96)

ساشس شسیبش شسیب شسیب شسیمبش یبمشس بشسیبنشس یبمشس شس