سایت گردشگردی

کویر عقدا

کویر عقدا در 40 کیلومتری شمال شهر اردکان کویر واقع است.

عقدا شبیه به هلال ماه واقع است که در قوس درونی هلال آن سیاه کوه با ارتفاع 2050 متر واقع‌شده است.

کویرعقدا از سمت جنوب به کوه نمک و گریگون، از غرب به بیابان‌های نائین و نو گنبد و از شمال به ارتفاعات انارک محصوراست.

مسیر اول دسترسی به این منطقه مسیر اردکان -به احمدآباد و سپس جاده خاکی احمدآباد از کنار خط آهن است که به کویر سیاه کوه ختم می‌شود. مسیر دوم، مسیر انارک-ایستگاه راه‌آهن انارک و سپس جاده خاکی کنارگذر خط آهن تا ایستگاه نو گنبد است. مسیر سوم، مسیر قدیمی واصلی ورود به این کویر است. مسیر خاکی انارک به اسماعیلان (روستایی در 9 کیلومتری جنوب انارک) و سپس سیاه کوه است.

زمین‌های اطراف این کویر بشدت باتلاقی هستند. این کویر از سطح دریا  حدود 730 متر ارتفاع دارد. به علت مرتفع‌تر بودن نواحی اطراف، سیلاب‌های سطحی به سمت این کویر جریان می‌یابند و به علت شوری خاک زمین‌های اطراف نمک خود را پس از تبخیر در این حوضچه به‌جای می‌گذارند. حتی در مرداد بخش شمالی این کویر نیز مرطوب است درصورتی‌که بخش جنوبی در اواخر خرداد خشک خواهد شد. ولی در اوایل شهریور مجدداً مرطوب می‌شود. صفحات اخیر که از نوع صفحات رسی خشک فصلی هستند و مساحت آن‌ها در حدود 51% سطح کویر است و سطح ناهموار و بادکرده با اختلاف سطحی در حدود 6-10 سانتی‌متر دارند بخش جنوبی این کویر در حدفاصل زمین‌های پف‌کرده و نمکزار باتلاق قرار دارد. بیشتر سطح صفحات رسی این کویر ناهموار و  بادکرده هستند که به خاطر شوری زیاد و بالا بودن سطح آب زیرزمینی در این کویر است. به‌طور موضعی در امتداد بخش غربی این کویر حفره‌هایی وجود دارد که براثر فرورفتن سطح زمین ایجادشده‌اند. بعضی از این فرورفتگی‌ها بیضوی و طول آن‌ها تا یک متر و دارای 60 سانتی‌متر عرض و 15 سانتی‌متر عمق هستند.

 کویر عقدا فاقد پوشش گیاهی است. تنها در حاشیه کویر گیاهان هالوفیت و شور پسند مثل اشنان و گز دیده می‌شوند. در خارج از کویر در زمین‌هایی که شوری خاک کاسته می‌شود می‌توان پوشش گیاهی از افدرا، اسکنبیل، تاغ، قیچ، پرند، گز، گل کتانی، بابونه‌ای، شب‌بوی صحرایی، تلخک، اسفند، علف شور، کلپوره، شیرینک، تاغ، گون، اسفناج وحشی، تره تیزک، کاکوتی، فرفیون، گل گندم، شقایق کوهی، انغوزه، زنبق صحرایی، ملیکا، خارشتر، کلاه میرحسن، کاروانکش را مشاهده کرد. به دلیل شوری خاک، ضعف پوشش گیاهی و عدم وجود چشمه‌های آب شیرین در منطقه حیات‌وحشی در این منطقه وجود ندارد ولی در حاشیه منطقه گرگ، شغال، روباه معمولی، کفتار، جبیر، هوبره، بحری، دلیجه، کبک، تیهو، بلدرچین، عقاب دشتی، چاخ لق، کبوتر چاهی، یا کریم، شاه بوف، سبزه‌قبا هندی، دم جنبانک ابلق، سنگ چشم دم سرخ و گنجشک معمولی به چشم می‌خورد.

لاک‌پشت‌ها و خانواده آگاماها، سمندرها و اسکینک‌ها انواعی گوناگونی از رده خزندگان هستند که در این منطقه دیده می‌شوند. بزمجه‌ها دیگر خزندگان این ناحیه هستند. در این کویر معمولاً بادهای نسبتاً شدیدی می‌وزد.

با توجه به کویری بودن هوای این منطقه ایام نوروز و اواخر تابستان و نیز اوایل پاییز مناسب‌ترین زمان سفر به ناحیه دیدنی است.

جاذبه های مشابه

موزه فرش اردکان

موزه فرش اردکان

مشاهده
موزه مردم شناسی اردکان

موزه مردم شناسی اردکان

مشاهده
آتشکده زرجوع  ( بانو پارس )

آتشکده زرجوع ( بانو پارس )

مشاهده
پیر هریشت

پیر هریشت

مشاهده
شما هم می توانید در مورداین مکان نظر بدهید.
(برای ثبت نظرات لازم است ابتدا وارد حساب کاربری شوید)
مهدی دهدار (20 شهریور 96)

ساشس شسیبش شسیب شسیب شسیمبش یبمشس بشسیبنشس یبمشس شس