سایت گردشگردی

روستای فسخود

در فاصله حدود 70 کیلومتری غرب اردستان روستای فسخود به‌عنوان بخشی از دهستان علیا از توابع این شهرستان قرارگرفته است. مرحوم دهخدا در لغتنامه، در مورد دهستان علیا و روستای فسخود می‌نویسد: علیا یکی از دهستان‌های چهارگانه شهرستان اردستان است که در شرق این شهرستان واقع‌شده و حدود و مشخصات آن به شرح زیر است:

از شمال به دهستان گرمسیر، از جنوب به دهستان برزاوند و بخش کوهپایهٔ شهرستان اصفهان، از شرق به دهستان پائین، از غرب به شهرستان کاشان.

در مرکز این دهستان دو رشته ارتفاع مجزا بنام کوه «جقند» و کوه «لاسیب» قرار دارد که مسیر اردستان به اصفهان از وسط این دو ارتفاع می‌گذرد. دیگر رشته‌کوه این دهستان «شورغستان» هست که امتداد آن از جنوب شرقی به سمت شمال غربی (خط‌الرأس این رشته ارتفاع ، حد طبیعی دهستان علیا را با بخش کوهپایه مشخص می‌نماید) راه فرعی اردستان به اصفهان است که از گردنه‌ای به همین نام عبور می‌کند. قرای 26 گانه این دهستان به‌وسیله راه‌های ماشین‌رو و ارابه‌رو به یکدیگر متصل می‌شوند که  مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از: کچوسنگ (مرکز دهستان)، جنبه، فسخید، شیرازان و اونج.

با توجه به نوشته‌های سنگ‌های قبور و همچنین مقبره امامزادگان موسی و قادر (فرزندان امام محمد باقر (ع)) ، می‌توان تاریخ به وجود آمدن این روستا را چند قرن تخمین زد.

محصولات روستای فسخود غلات، گردو، بادام، قیسی و کتیراست. شغل اکثر اهالی اغلب زراعت و مختصری گله‌داری بوده و صنعت محلی آن کرباس‌بافی است.

هوای این دهستان نسبتاً معتدل و منبع آب مزروعی آن قنات هست.

جاذبه های مشابه

مسجد پامنار زواره ( منار زواره )

مسجد پامنار زواره ( منار زواره )

مشاهده
مسجد جامع اردستان

مسجد جامع اردستان

مشاهده
مسجد جامع زواره

مسجد جامع زواره

مشاهده
کویر دق سرخ

کویر دق سرخ

مشاهده
شما هم می توانید در مورداین مکان نظر بدهید.
(برای ثبت نظرات لازم است ابتدا وارد حساب کاربری شوید)
مهدی دهدار (20 شهریور 96)

ساشس شسیبش شسیب شسیب شسیمبش یبمشس بشسیبنشس یبمشس شس