سایت گردشگردی

زیارتگاه علمدار خوی

زیارتگاه علمدار خوی در روستای بدل‌آباد شهرستان خوی در بالای تپه کوه کوچکی در منتهی‌الیه خروجی روستا به سمت روستای قرخ یاشار در امتداد شمال غرب شهر واقع گردیده است.

احداث این بنا به زمان قبل از اسلام و دوره ساسانیان برمی‌گردد که در آن زمان آتشکده بوده اما ویران گشته که البته قبر فعلی به یکی از دلاوران شهید جنگ چالدران مربوط می‌شود و احداث مقبره به زمان شاه‌عباس می‌رسد که خانمی به نام فاطمه مرشدی آن را در سال 1158 خورشیدی بناکرده و مزار او در کنار مقبره واقع‌شده است.

در سال 1351 به همراه ایجاد جاده قرخ یاشار و مقبره علمدار که گورستان ارامنه بود، اشیا عتیقه زیادی استخراج گردید و به‌احتمال‌زیاد زادگاه آن سید خوی نبوده است.

با توجه به تاریخ عصر صفوی چون این فرد شهید از علمداران و پرچم‌داران شاه‌عباس در جنگ چالدران بوده که بر قله کوه دفن و این مکان به زیارتگاه علمدار مشهور گردید.

در انتخاب محل این مقبره دو نکته حائز اهمیت بوده: یکی این‌که تپه  و بنای مقبره با 12 متر زیربنا از فاصله 23 کیلومتری شهر خوی از طرف منطقه چالدران (گردنه گوردیک) به‌وضوح قابل‌رؤیت است و دیگر اینکه ارتفاع این تپه کمتر از 150 متر است و صعود به آن آسان و سهل‌الوصول می‌باشد. در سال‌های اخیر بنای این یادبود مورد مرمت قرار گرفته است.

جاذبه های مشابه

موزه خوی

موزه خوی

مشاهده
آرامگاه شمس تبریزی

آرامگاه شمس تبریزی

مشاهده
امام زاده سید بهلول

امام زاده سید بهلول

مشاهده
کلیسای سورپ سرکیس

کلیسای سورپ سرکیس

مشاهده
شما هم می توانید در مورداین مکان نظر بدهید.
(برای ثبت نظرات لازم است ابتدا وارد حساب کاربری شوید)
مهدی دهدار (20 شهریور 96)

ساشس شسیبش شسیب شسیب شسیمبش یبمشس بشسیبنشس یبمشس شس